Tüyap Kitap Fuarı

Cuma, 16 Kasım 2012, 22:41 | Genel | 0 Yorum | Read 2010 Times
by admin

Tüyap Kitap Fuarı

tüyap kitap fuarı istanbul 2012 hakkında bilgi.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

31. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI ETKİNLİK PROGRAMI
17-25 KASIM 2012

17 Kasım Cumartesi 2012

Illüstrasyon Alanı
10.15-11.15
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

11.30-12.30
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

14.00-15.00
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Forum Alanı (10. Salon)

13.30-14.15
Söyleşi/Talk: “Güncel Araştırma ve Edebiyatta Macar-Türk İlişkileri”
Moderator: Mátis Viktor
Konuşmacılar/Speakers: Tibor F. Tóth, János Hóvári (Macaristan Büyükelçisi), András Sándor Kocsis (Macar Yayıncılar Birliği Başkanı),  Erdal Salıkoğlu (İstanbul Macar Kültür ve Dostluk Derneği Başkanı)
Düzenleyen/By: Macaristan Büyükelçiliği – Hungary

15.15-16.15
Panel: “Kitap Fuarlarında Onur Konukluğu Sunumları: Yeni Yaklaşımlar, Yeni Fikirler” –
“Guest of Honour Presentations in Book Fairs: New Perspectives, New Ideas”
Moderator: Onur Bilge Kula (Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü)
Konuşmacılar: Antonio M. Avila (Liber Kitap Fuarı Direktörü/ Book Fair Director), Zhang J. Chen (Pekin Kitap Fuarı Direktörü/ Beijing Book Fair Director), Amy Webster (Londra Kitap Fuarı Direktörü/ London Book Fair Director), Deniz Kavukçuoğlu (İstanbul Kitap Fuarı Genel Koordinatörü/ Istanbul Book Fair General Coordinator)
Düzenleyen/By: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü – Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi

16.30-17.30
Söyleşi/Talk: “Başka Dilde Edebiyat” – “Literature in Other Languages”
Konuşmacılar/Speakers: Kader Abdolah, Muhsin Kızılkaya
Düzenleyen/By: Dutch Foundation for Literature – TÜYAP

17.45-18.45
Sunum/Presentation: “Türkiye ve İngiltere Kitap Pazarı, 2013 Londra Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Etkinlikleri Kapsamında Türk ve İngiliz Yayıncılar Buluşması”
Moderator: Ümit Yaşar Gözüm (Ulusal Komite Koordinatörü)
Konuşmacılar/Speakers: Münir Üstün (Basın Yayın Birliği Başkanı), Metin Celal (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı), Emma House (İngiliz Yayıncılar Birliği)
Düzenleyen/By: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü –  Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Interexpo Salonu

14.00-15.00
Söyleşi: “Karikatürde 30. Yıl: Karikatür Kitabı”
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

15.15-16.15
Söyleşi: “Zaytung Ekibi Zaytung’u Anlatıyor”
Konuşmacılar: Hakan Bilginer, Ayşe Göynük, Özer Uzun
Düzenleyen: April Yayıncılık

16.30-17.30
Söyleşi: “Girişimcinin Sırları”
Konuşmacı:  Baybars Altuntaş
Düzenleyen: Destek Yayınları

17.45-18.45
Panel: “Uluslararası İzolasyonlar, Kıbrıs Türkleri ve AB”
Açılış Konuşması: Dr. Derviş Eroğlu – KKTC Cumhurbaşkanı,
Egemen Bağış – TC Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci
Yöneten: Mehmet Hasgüler
Konuşmacılar: Yücel Acer, Gökhan Bacık, Murat F. Özkaleli
Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Marmara Salonu
14.00-15.00
Söyleşi: “Hükümdar Romanı, Destanlar Çağı ve Türk Töresi: Dün, Bugün, Yarın”
Konuşmacı: Mustafa Çevik
Düzenleyen: İnkılâp Kitabevi

15.15-16.15
Söyleşi: “Kadim Dostum Red Kit”
Konuşmacılar: Didier Pasamonik, Levent Erden
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

16.30-17.30
Söyleşi: “Tarihçinin Felsefe ve Toplum Bilimleriyle Sınavı”
Konuşmacılar: Taner Timur, Cem Eroğul
Düzenleyen: Yordam Kitap

17.45 -18.45
Söyleşi: “Yeni Medya, Dijital İmkânlar ve Derinlikli Habercilik”
Konuşmacı: Ekrem Dumanlı
Düzenleyen: Zaman Gazetesi

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Karadeniz Salonu
14.00-15.00
Söyleşi: “Gülten Dayıoğlu’nun Çocuk ve Gençlik Edebiyatındaki İzleri”
Konuşmacılar:  Asuman Portakal, Dursun Ege Göçmen, Hüsnan Şeker
Düzenleyen: Altın Kitaplar

15.15-16.15
Söyleşi: “Muhteşem Hayatlar Neleri Saklar”
Konuşmacılar: Oya Baydar, Turhan Günay
Düzenleyen: Can Yayınları

16.30-17.40
Panel: “Dijital Yayıncılıkta Uluslararası Standartlar ve Uygulamaları”
Yöneten: Tuğrul Paşaoğlu
Konuşmacılar: Mustafa Temiztaş, Mustafa Altun, Oytun Çetin
Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği Dijital Yayıncılık Komitesi

17.45-19.45
Ödül Töreni ve Panel: 10. Tudem Edebiyat Ödülleri Ödül Töreni – “Öykü Yaşamdır”
Yönlendirici: Mavisel Yener
Konuşmacılar: Nuran Özyer, Mucize Özünal, Aytül Akal, Mehmet Atilla, Nilay Yılmaz
Düzenleyen: TUDEM

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Büyükada Salonu

14.00-15.00
Ödül Töreni: “Everest İlk Roman Yarışması Ödül Töreni”
Düzenleyen: Everest Yayınları

15.15-16.15
Panel: “Kimliğin Oluşmasında Çocuk Edebiyatının Rolü”
Yöneten: Yazgülü Aldoğan
Konuşmacılar: Gülten Dayıoğlu, Yankı Yazgan, Necdet Neydim
Düzenleyen: Notre Dame de Sion’lular Derneği

16.30-17.30
Panel: “Yezidiler”
Yöneten: Mustafa Erdem Kabadayı
Konuşmacı: Amed Gökçen
Düzenleyen: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

17.45-18.45
Panel: “Yerel Yönetimler ve Demokrasi”
Yöneten: İmambakır Üküş
Konuşmacılar: Gökhan Günaydın, Yalçın Bayer
Düzenleyen: SODEV – İstanbul Gerçeği

19.00-19.45
Söyleşi: “Aykırı Sorular”
Konuşmacı: Enver Aysever
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

 

17 Kasım Cumartesi 2012

Heybeliada Salonu

14.00-15.00
Söyleşi: “Yazının Cinsiyeti”
Konuşmacılar: Yalçın Tosun, Mine Söğüt
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

15.15-16.15
Söyleşi: “İdeolojiler Alanı ve Türkiye Örneği”
Konuşmacı: Metin Çulhaoğlu
Düzenleyen: Yazılama Yayınevi

16.30-17.30
Söyleşi: “Yunanistan’dan Kuzey Afrika’ya Devrim Rüzgârları”
Konuşmacı: Foti Benlisoy
Düzenleyen: Agora Kitaplığı

17.45-18.45
Panel: “Elbet Sabah Olacaktır – Tevfik Fikret”
Yöneten: Aydın Ergil
Konuşmacı: Hıfzı Topuz
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

 

18 Kasım Pazar 2012

Illüstrasyon Alanı
10.15-11.15
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

11.30-12.30
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

14.00-15.00
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

15.15-16.15
Atölye çalışması: “Origami Atölyesi”
Uygulayan: Nazan Tacer
Düzenleyen: TUDEM

 

18 Kasım Pazar 2012

Forum Alanı (10. Salon)

13.00-14.00
Söyleşi/Talk: “Edebiyat ve Yolculuk / Literature and Journey”
Moderator: Pablo Martin Asuero
Konuşmacılar/Speakers: Javier Sierra, Buket Uzuner
Düzenleyen/By: Istanbul Cervantes Enstitüsü – TÜYAP

14.15-15.15
Panel: “First Years of Turkish Republic / Cumhuriyet’in Kuruluş Yılları”
Moderator: Mete Tunçay
Konuşmacılar/Speakers: Erik Jan Zürcher, Ahmet Demirel, Mehmet Ö. Alkan
Düzenleyen/By: İletişim Yayınları – Dutch Foundation for Literature – TÜYAP

15.30-16.30
Panel: “Çeviri Atölyelerinin Yayıncılıktaki Rolü”
Moderator: Saliha Paker (TECÇA Çeviri Atölyesi Kurucu Koordinatörü)
Konuşmacılar/Speakers: Musa Yaşar Sağlam (TAÇAT Moderatörü), Sevinç Üçgül (TURUSÇAT Moderatörü), Rafael Carpintero Ortega (TİSÇAT Moderatörü), Muhammed Haridi (TÜRAPÇAT Moderatörü), Bülent Oktay (TÜÇÇAT Moderatörü), Mehmet Moralı (TÜFÇAT Moderatörü), Esin Karaman (TEDA Şube Müdürü), Haitham Al Nahi (Arap Çeviri Örgütü)
Düzenleyen/By: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü – Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi

16.45-17.45
Söyleşi/Talk: “History in Literature / Edebiyat İçindeki Tarih”
Moderator:  Buket Aşçı
Konuşmacılar/Speakers: Henk Boom, Ahmet Ümit
Düzenleyen/By: Dutch Foundation for Literature – TÜYAP

18.00-19.00
Söyleşi/Talk: “İki Önemli Roman Yazar İstanbul Kitap Fuarı’nda / “Two Important Romanian
Writers at Istanbul Book Fair”
Moderator: Semra Sevim
Konuşmacılar/Speakers: Radu Aldulescu, Eugen Uricaru
Düzenleyen/By: Romanian Culture Center

 

18 Kasım Pazar 2012

Interexpo Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Evrende Tesadüf Yoktur, Yankı Vardır”
Konuşmacı: Nusret Kaya
Düzenleyen: Destek Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Yazardan Yayınevine”
Konuşmacılar: Zülfü Livaneli, Deniz Yüce Başarır
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.30-15.30
Söyleşi: “Oniki’den Çarın Laneti’ne Jasper Kent ve Gerçek Tutulması”
Konuşmacılar: Jasper Kent, Elif Tanrıyar, Sibel Oral
Düzenleyen: Can Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Küçük Mutluluklar”
Konuşmacı: Aşkım Kapışmak
Düzenleyen: İnkılâp Kitabevi

17.00-18.00
Söyleşi: “Sosyal İslam”
Konuşmacılar: Eren Erdem, İhsan Eliaçık
Düzenleyen: Destek Yayınları

18.15-19.15
Söyleşi: “Su Romanı ve Edebiyatın Çevre Sorunlarına Bakışı”
Konuşmacı: Buket Uzuner
Düzenleyen: Everest Yayınları

 

18 Kasım Pazar 2012

Marmara Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Avrupa’nın Zihin Tarihi”
Konuşmacı: Hilmi Yavuz
Düzenleyen: Timaş Yayınları

13.15-14.15
Panel:  “Anayasa Tartışmaları”
Yöneten: Mehmet Cengiz
Konuşmacılar:  Ferit İlsever, Kamer Genç
Düzenleyen:  Kaynak Yayınları

14.30-15.30
Panel: “Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi”
Yöneten: Fahri Aral
Konuşmacı: Bilsay Kuruç
Düzenleyen: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Sözde, Dizelerde, Türkülerde Türkçe”
Konuşmacılar: Ataol Behramoğlu, Sevgi Özel, Günay Güner
Düzenleyenler: Dil Derneği – Cumhuriyet Kitap

17.00-18.00
Söyleşi: “Emperyalizm ve Ortadoğu: Petrol ve Devrim Nasıl Çalınır?”
Konuşmacı: Haluk Gerger
Düzenleyen: Yordam Kitap

18.15-19.15
Söyleşi: “Duvardaki Kan Durmuyor: 100. Yılına Doğru Ermeni Meselesi “
Konuşmacılar: Mim Kemal Öke
Düzenleyen: Babıâli Kültür Yayıncılığı

 

 

18 Kasım Pazar 2012

Karadeniz Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Cinai Meseleler”
Konuşmacılar: Sevin Okyay, Ahmet Ümit, Emrah Serbes, Erol Üyepazarcı
Düzenleyen: NTV Radyo

13.15-14.15
Söyleşi: “Yetişkinler Neden Çocuklarla Birlikte Edebiyat Okumalı?
Konuşmacı: Karin Karakaşlı
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30
Ödül Töreni: “ÇGYD Yılın Çocuk Kitapları 2011 Ödül Töreni”
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

15.45-17.15
Ödül Töreni: “Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri Töreni 20. Yıl”
Okuma Tiyatrosu: “Adalet Sizsiniz” (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti)
Yazar: Ümit Denizer
Sahneye Koyan: Perdeci
Oyuncular: Rutkay Aziz, Taner Barlas
Sunucu: Özgül Beyazıt
Panel: “Güllü Agop’tan Günümüze Bir Arpa Boyu Yol…”
Yöneten: Üstün Akmen
Konuşmacılar: Orhan Alkaya, Tilbe Saran, Yücel Erten
Düzenleyen: Cevdet Kudret Ailesi ve TÜYAP

17.30-18.30
Söyleşi: “Sacco ve Vanzetti / Tarihi Bir Hukuk Cinayeti”
Konuşmacı: Helmut Ortner
Düzenleyen: Agora Kitaplığı

18.45-19.30
Söyleşi: “Medya ve Aidiyet”
Konuşmacı: Nedim Nazar
Düzenleyen: Zaman Gazetesi

 

18 Kasım Pazar 2012

Büyükada Salonu
12.00-13.00
Panel: “ABD’nin BOP Planı Çerçevesinde Suriye ve Türkiye”
Yöneten: Ramazan Kap
Konuşmacı: Gürdal Çıngı
Düzenleyen: Derleniş Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Geride Kalanlar”
Konuşmacılar: Binnaz Öner, Zarife Biliz, Semra Pelek
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

14.30-15.30
Panel: “Anarşi Yok Büyük Derleniş”  Kıvılcımlı ve Günümüz
Yöneten: Sırrı Öztürk
Konuşmacılar: Sırrı Öztürk, Ahmet Kale
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi

15.45-17.15
Panel: “Tehlikeli Kelimeler/ Dangerous Words”
Yöneten/Moderator: Zeynep Oral
Konuşmacılar/Speakers: John Ralston Saul, Eugene Schoulgin, Zineb Al-Rhazoui, Tarık Günersel, Sennur Sezer
Düzenleyen/By: Türkiye PEN/Turkey

Panel: “Dijital Çağda İfade Özgürlüğü/ Free Expressıon In The Digital Age”
Yöneten/Moderator: Marian Botsford Fraser
Konuşmacılar/Speakers: Asieh Amini (Iran), Gillian Slovo (S Africa), Halil İbrahim Özcan
Düzenleyen/By: Uluslararası PEN/International

17.30-18.30
Söyleşi:  “Işığın Ayak İzleri”
Konuşmacı: Muhyiddin Şekur
Düzenleyen: Sufi Yayınları

18.45-19.45
Söyleşi:  “Şairin Şiire Sorumluluğu”
Konuşmacı: Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Tekin Yayınevi

 

18 Kasım Pazar 2012

Heybeliada Salonu

12.00-13.00
Söyleşi: “Şuşu ve Üçtekeri”
Konuşmacı: Yıldıray Karakiya
Düzenleyen: Redhouse Yayınevi

13.15-14.15
Panel: “Dersim’in Kayıp Kızları”
Yöneten: Ferhunde Özbay
Konuşmacılar: Nezahat Gündoğan, Kazım Gündoğan
Düzenleyen: İletişim Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana…”
Konuşmacılar: Aytül Akal, Mavisel Yener, Mustafa Delioğlu
Düzenleyen: UÇANBALIK

15.45-16.45
Söyleşi: “Aydın Sorumluluğu ve Edebiyat”
Konuşmacı: İnci Aral
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

17.00-18.00
Söyleşi ve Ödül Töreni: “Edebiyatın Nabzı ve Tepeyran Roman Ödülü”
Konuşmacılar: Oktay Akbal, Bülent Tanık, Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Timuçin Esen, Ömer Fethi Gürer, Canan Efendigil Karatay, Yüksel Pazarkaya, İlter Uzel, Lokman Zor ve 2012 Tepeyran Roman Ödülü Sahibi
Düzenleyen: Çankaya Belediyesi – Niğde Kültür Sanat Platformu

18.15-19.15
Şiir Dinleti
Katılımcı Şair: Ahmet Telli
Düzenleyen: Everest Yayınları

 

19 Kasım Pazartesi 2012

Illüstrasyon Alanı
10.15-11.15
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

11.30-12.30
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

14.00-15.00
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda


19 Kasım Pazartesi 2012

Forum Alanı (10. Salon)

11.00-12.30
Buluşma/Matchmaking: LAF-TÜYAP Fellowship Matchmaking Focus on Children’s and Youth’s Literature
Moderator: Alexandra Büchler (LAF), Zerrin Yılmaz (TÜYAP)
Katılımcılar/Attendees: Tiina Lehtoranta (Finlandiya/Finnish Literature Exchange), Alïse Nïgale (Letonya/Liels un Mazs Publishing), Eva Mejuto (İspanya/Editorial OQO), Valgerdur Benediktsdottir (İzlanda/Forlagid Publishing)
Düzenleyen/By: LAF (Literature Across Frontiers) – TÜYAP

13.00-14.00
Buluşma/Meeting: “Uluslararası Kitap Fuarları’nda Telif Ajanslarının Rolü, Ajanslar ve Yayıncılar Buluşması”
Katılımcılar: İlkay Walter (Carlton Publishing Group), Nemonie Craven Roderick (Jonathan Clowes Ltd. Literary Agency), Prinko Svetlana (Authors Rights Agency), Majid Jafari (Eve Literary Agency), Sophie Baker (Curtis Brown Group Ltd), Guenter G. Rodewald (Ute Körner Literary Agent)
Düzenleyen/By: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü – Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi

15.45-16.45
Panel: “Uluslararası Çeviri Fonları/International Translation Funds”
Moderator: Oktay Saydam (Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Daire Başkanı)
Konuşmacılar: Alexandra Büchler (Literature Across Frontiers) Mireille Berman (Hollanda Edebiyat Kurumu/Dutch Literature Foundation), Sinead Mac Aodha (İrlanda  Edebiyat Değişim/Ireland Literature Exchange), Sioned Puw Rowlands ((Galler Edebiyat/ Wales Literature Exchange)
Düzenleyen: Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü – Uluslararası Kitap Fuarları Organizasyon Komitesi

 

 

Meeting Room  (10. Salon)

14.10 -15.40
Buluşma/Matchmaking: Hollanda-Türk Yayıncılar Buluşması
Moderator: Mireille Berman (Dutch Foundation for Literature),  Zerrin Yılmaz (TÜYAP)
Guest of Honor: The Netherlands and Turkish Publishers Matchmaking
Katılımcılar/Attendees: Sander van Vlerken (Publishing house De Geus)
Lucienne van der Leije (Publishing house Querido), Frits van der Mey (Publishing house Athenaeum), Marianne Schönbach (Marianne Schönbach literary agency), Agnes Vogt (Dutch Foundation for Literature, children’s literature) and Maarten Valken (Dutch Foundation for Literature, non fiction)
Düzenleyen/By: Dutch Foundation for Literature – TÜYAP

 

 

19 Kasım Pazartesi 2012

Karadeniz Salonu
10.00-10.45
Söyleşi: “Lili ve Yedi Çocuğu”
Konuşmacı: Tülin Kozikoğlu
Düzenleyen: İletişim Yayınları

11.00-11.45
Okuma-Söyleşi: “Çocuklar ve Şiirler: İki Gözüm, Üzümüm”
Konuşmacı: Necdet Neydim
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.00-13.00
Söyleşi: “Derslerle Başım Dertte”
Konuşmacı: Funda Özlem Şeran
Düzenleyen: Final Kültür Sanat Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi : “Mavisel Yener’le Öykü Okuyoruz”
Konuşmacı: Mavisel Yener
Düzenleyen: TUDEM

14.30-15.30
Ödül Töreni: “İlk Gençlik Romanı Nasıl Seçilir? 2012 Genç Timaş Roman Yarışması Ödül Takdimi”
Düzenleyen: Genç Timaş

15.45-16.45
Söyleşi: “Tarih Canavarı Çocuklar için Arkeoloji”
Konuşmacı: Çiğdem Maner
Düzenleyen: İş Kültür Yayınları

17.00-18.00
Şiir-Dinleti: “Şairler Geçidi”
Katılımcı Şairler: Tekin Gönenç, Süreyya Güven, Nalan Çelik, Arzu Karadağ, İnan Arslanbağı, Dilruba Nuray Erenler, Özcan Öztürk, Gülderen Canyurt, Şen Çakır
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

18.15-19.15
Söyleşi: “Beynimizin Frekanslarını Yönetme Teknikleri”
Konuşmacı: Aydın Arıtan
Düzenleyen: Arıtan Yayınevi

 

20 Kasım Salı 2012

Illüstrasyon Alanı
10.15-11.15
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

11.30-12.30
İllüstrasyon Atölyesi
İllüstratör: Marit Törnqvist
Düzenleyen: Hollanda

15.15-16.15
Atölye çalışması: “Bir Masal, Binbir Renk…”
Uygulayan: Çiğdem Gündeş
Düzenleyen: TUDEM

 

20 Kasım Salı 2012

Forum Alanı (10. Salon)

14.30-16.00
Söyleşi/Talk: Türk Dünyasının 5 Dahisi “Azerbaijani Khamsa- Nizami Ganjavi, Mirza Fatali Akhundzadeh, Khurshidbanu Natavan, Mirza Alekber Sabir, Huseyn Cavid. Five geniuses’ words master of the Turkish World”
Konuşmacılar: Vagif Bahmanli (Head of the department of  Publishing, advertisement and information, poet), Azhdar Ol (Poet), Teymur Karimli (Doctor of Philology, Director of Institute of Literature named after Nizami of ANAS)
Düzenleyen/By: Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

 

20 Kasım Salı 2012

Marmara Salonu

11.00-11.45
Okuma-Söyleşi: “Gençlik Romanı: Hiç Adil Değil!”
Konuşmacı: Suzan Geridönmez
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.00-13.00
Söyleşi: “Çocuk Gelişiminde Öykülerin Önemi”
Konuşmacılar: Tuncel Altınköprü
Düzenleyen: Hayat Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Hollandalı Yazar Joke van Leeuwen Çocuklarla Buluşuyor!”
Konuşmacı: Joke Van Leeuwen
Düzenleyen: Hollanda Edebiyat Vakfı (Dutch Foundation for Literature) – Hayykitap Çocuk – TÜYAP

14.30-15.30
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Yaşamdan İzdüşümler”
Konuşmacılar: Tülin Tankut, Ayfer Gürdal, Gülsüm Cengiz
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın – Evrensel İlk Gençlik Kitaplığı

15.45-16.45
Panel: “4+4+4 Düzeninde Aydın Öğretmenin Görevleri”
Yöneten: Nuri Gökçek
Konuşmacılar:  İsa Eşme, Zeki Sarıhan
Düzenleyen: Öğretmen Dünyası

17.00-18.00
Şiir-Dinleti: “Merdivende Üç Şair”
Sunan ve Canlandıran: Müslim Çelik
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

18.15-19.15
Şiir Dinleti: “Şiire Yolculuk”
Katılımcı Şairler: Gökhan Cengizhan, Atilla Oğuz, Halil İbrahim Özcan, Bedran Cebiroğlu, İkbal Kaynar, Güzin Oralkan, Aydın Uysal
Müzik: İkbal Kaynar, Onur Toparlak
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

 

20 Kasım Salı 2012

Karadeniz Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Benim Adım Kitap”
Konuşmacı: Nur İçözü
Düzenleyen: Altın Kitaplar

12.00-12.45
Panel: “Nasrettin Hoca ile Düşünmek”
Yöneten: Necdet Neydim
Konuşmacılar: Özel Alev İlköğretim Okulu Öğrencileri
Düzenleyen: Kelime Yayınları

13.00-13.45
Okuma-Söyleşi: “Denemeler ve Yetişkinler Ejderhalar’dan Neden Korkar?”
Konuşmacı: İshak Reyna
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.00-14.45
Söyleşi : “Annem-Babam Ben Olursa…”
Konuşmacı: Toprak Işık
Düzenleyen: TUDEM

15.00-15.45
Söyleşi: “Süleyman Bulut ile Büyük Atatürk’ten Küçük Öyküler”
Konuşmacı: Süleyman Bulut
Düzenleyen: Can Çocuk

16.00-17.00
Söyleşi: “Çocuk Edebiyatında Olmazsa Olmazlar”
Konuşmacılar: Yahya Türkeli, Hasan Güleryüz, Semra Atasoy, Ufuk Özgül
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

17.15-18.15
Söyleşi: “Kan Gruplarına Göre Beslenme”
Konuşmacı: Mehmet Ali Bulut
Düzenleyen: Hayat Yayınları

 

21 Kasım Çarşamba 2012

Illüstrasyon Alanı
10.15-11.15
Atölye çalışması: “Caretta Kitap Yaratıcı Drama ile Okuma Etkinliği”
Uygulayanlar: Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri
Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

11.30-12.30
Karikatür ve Çizim Atölyesi
Düzenleyen: Timaş Çocuk

13.00-14.00
Atölye çalışması: “Solucan mı? !  Evde mi? ! Yok Artık!”
Konuşmacı:  Meltem Kanoğlu
Düzenleyen: Bu Yayınevi

 

21 Kasım Çarşamba 2012

Marmara Salonu
10.00-10.45
Söyleşi: “Masal Masal Aytül Akal”
Konuşmacı: Aytül Akal
Düzenleyen: UÇANBALIK

11.00-11.45
Panel: “Kitaplardan Tavşan Çıkarmak”
Yöneten: Nilser Utku
Konuşmacılar: Renan Özdemir, Banu Bozdemir, Burcu Aktaş
Katılımcılar: İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Beylerbeyi İlköğretim Okulu
Düzenleyen: Kelime Yayınları

12.00-13.00
Yarışma: Eğlenceli Bilgi Yarışması
Düzenleyen: Eğlenceli Bilgi – Timaş Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Arkadaşım Nasreddin Hoca”
Konuşmacı: Süleyman Bulut
Düzenleyen: TUDEM

14.30-15.30
Panel: “Tüfekle Oynama Yavrum” – Çocuk ve Gençlik Kitaplarında Savaş ve Barış
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Ali Gültekin, Necdet Neydim, Tülin Tankut
Düzenleyen: PEN Türkiye Merkezi

15.45-16.45
Söyleşi: “Kadın ve Edebiyat”
Konuşmacılar: Aslı Tohumcu, Nur Yazgan
Düzenleyen: Kırmızı Kedi

17.00-18.00
Söyleşi: “Pînokyo İlk Kez Kürtçede”
Konuşmacılar: Türkan Tosun, Fehim Işık
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın – Tîroj

18.15-19.15
Söyleşi: “Global Ortamda Türkiye’nin Konumu”
Konuşmacı: Ahmet Akgül
Düzenleyen: Togan Yayınları

 

21 Kasım Çarşamba 2012

Karadeniz Salonu
10.00-10.45
Okuma-Söyleşi: “Gizemli Bir Macera Romanı: Baykuş Yemini”
Konuşmacı: Yeşim Saygın Armutak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

11.00-12.00
Söyleşi: “Gençler Gülten Dayıoğlu’nu Konuşuyor”
Konuşmacılar:   7.-8. sınıf öğrencileri
Düzenleyen: Altın Kitaplar

12.15-13.15
Söyleşi: “Yaratıcı Okuma Nasıl Yapılır?”
Konuşmacı: Sevim Ak, Zehra İpşiroğlu, Nilser Utku
Düzenleyen: Can Çocuk

13.30-14.30
Okuma-Söyleşi: “Köprü Kitapların Yeni Halkası: Leylek Havada”
Konuşmacı: Leyla Ruhan Okyay
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.45-15.45
Panel: “Farklı Yönleriyle Gülten Dayıoğlu”
Yöneten: Nur İçözü
Konuşmacılar: Batu Bozkurt, Mehmet Güler, Murat Dayıoğlu
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

16.00-17.00
Söyleşi: “Bertolt Brecht – Brecht’in Güncelliği İle”
Konuşmacılar: Ahmet Cemal, Genco Erkal
Düzenleyen: Kaldıraç Yayınevi

17.15-18.15
Söyleşi: “Çocuk ve Gençlik Tiyatro Oyunu Yazarlığı”
Konuşmacılar: Hasan Erkek, Nurhan Tekerek, Nazif Uslu, Dersu Yavuz Altun, Cengiz Özek,
M. Ümit Görgülü
Düzenleyen: OYCED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği)

18.30-19.30
Söyleşi: “Yerelden Sekülere Edeb ve Yazın Paradigmaları”
Konuşmacı: Osman Koca, Metin Ünlü, Fehmi Yakut
Düzenleyen: Beyan Yayınları

 

21 Kasım Çarşamba 2012
Büyükada Salonu

12.15-13.15
Söyleşi: “Eğitim Politikalarındaki Paradigma Değişimi ve 4+4+4 Uygulamaları”
Konuşmacı: Dr. Muammer Yıldız (İstanbul Milli Eğitim Müdürü)
Düzenleyen: İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü

13.30-14.30
Söyleşi: “Aydınlanan Yollar – Kardelen Öyküleri”
Konuşmacı: Zehra İpşiroğlu, Emine Kınacı
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitap

14.45-15.45
Söyleşi: “En Büyük Şiirimiz Hayat”
Konuşmacılar: Gültekin Emre, Fikret Hakan
Düzenleyen: Nezih-er Yayınları

16.00-17.00
Fotoğraf Sunumu: “Asya ve Afrika’da Tek Başına 15 Ay”
Konuşmacılar: Faruk Budak
Düzenleyen: Yeşil Dinozor Yayınevi

17.15-18.15
Kitap Performans: “Olası Dünyaların En İyisi”
Konuşmacı: Çiğdem y Mirol
Düzenleyen: TÜYAP

 

22 Kasım Perşembe 2012

Illüstrasyon Alanı

10.15-11.15
Atölye çalışması: “Caretta Kitap Yaratıcı Drama ile Okuma Etkinliği”
Uygulayanlar: Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri
Düzenleyen: Caretta Yayıncılık

 

22 Kasım Perşembe 2012

Marmara Salonu

10.00-10.45
Söyleşi: “Çocuklara Kitap Okumak / Okuyarak Öğrenmek”
Konuşmacı: Bengi Semerci
Düzenleyen: Yeşil Dinozor Yayınevi

11.00-11.45
Söyleşi: “Geleceğin Anahtarı”
Konuşmacı: Almila Aydın
Düzenleyen: Altın Kitaplar

12.00-13.00
Söyleşi:  “Çocuk Edebiyatı: Mesaj mı, İmaj mı? Nitelik mi, Nicelik mi?”
Konuşmacılar: Bestami Yazgan, Hüseyin Emin Öztürk, Yusuf Dursun
Düzenleyen: Nar Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi:  “Kitaplarla Zenginleşecek Hayatın Temellerini Atmak”
Konuşmacılar: Cemre Soysal, Merve Soysal Başa
Düzenleyen: Can Çocuk – Davranış Bilimleri Enstitüsü

14.30-15.30
Söyleşi: “Küller Altında Yakın Tarih”
Konuşmacı: Mustafa Armağan
Düzenleyen: Timaş Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Kadınlar İçin Söylenmiştir (Anadolu’da Kadınların Şiirli Tarihi)”
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Sevda Karaca, Arife Kalender
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

17.00-18.00
Söyleşi: “Bilinçli Hipnoz”
Konuşmacı: Ali Eşref Müezzinoğlu
Düzenleyen: Omega Yayınları

18.15-19.15
Söyleşi: “Kanser Bir Hastalık Değildir”
Konuşmacı: Yücel Aydemir
Düzenleyen: Yaşamın Gizemi

 

22 Kasım Perşembe 2012

Karadeniz Salonu

11.00-11.45
Okuma-Söyleşi: “Sürprizleri ve Öyküleriyle Çat Kapı Dayım”
Konuşmacı: Fadime Uslu
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.00-13.00
Söyleşi: “Uğur Böceği Sevecen ile Salyangoz Tomurcuk’un Maceralarını Yazarından Dinleyin”
Konuşmacı: Erika Bartos
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

13.15-14.15
Okuma-Söyleşi: “Ülkelerden Aydedeli Öyküler: Aydede Her Yerde”
Konuşmacı: Hacer Kılcıoğlu
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30
Atölye çalışması : “Dedektiflik Atölyesi”
Uygulayan: Aşkın Güngör
Düzenleyen: TUDEM

15.45-16.45
Söyleşi: “Şehirli Çocukların Doğa ile Tanışması”
Konuşmacı: Beyza Deringöl
Düzenleyen: Final Kültür Sanat Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi:  “Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış”
Konuşmacı: Bingür Sönmez
Düzenleyen: Çizmeli Kedi

18.15-19.15
Söyleşi: “Ulusal Sermaye Piyasalarımız ve Borsa”
Konuşmacı: Arzu Girgin
Düzenleyen: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB)

 

 

22 Kasım Perşembe 2012

Heybeliada Salonu
10.45-11.45
Panel: “40. Yılında Yansıma Dergisi Yazarlarına Vefa Paneli”
Yöneten: Tekin Sönmez
Konuşmacılar:  Hayati Asılyazıcı, Eray Canberk, Sait Maden, Arife Kalender, Mehmet Güler, Burhan Günel,
Düzenleyen: Nis Medya

12.00-13.00
Ödül Töreni: “Akademik ve Bilimsel Kitaplar 2012 Ödülleri”
Konuşmacılar: Oktay Alnıak, Avni Morgül, Haluk Kul, Gökhan Silahtaroğlu, Rifat Çölkesen, Gönül Yenersoy, Yusuf Çotuksöken
Düzenleyen: Papatya Yayıncılık

13.15-14.15
Söyleşi: “Mavisel Yener Çocuklarla Buluşuyor, Düşler Konuşuyor”
Konuşmacı: Mavisel Yener
Düzenleyen: Bilgi Yayınevi

14.30-15.30
Söyleşi: “Eğitimde Yeni Bir Yöntem: Hazırcevaplar Tekniği”
Konuşmacı: Ahmet Maraşlı
Düzenleyen: Timaş Çocuk

16.00-17.00
Söyleşi: “10 Çocuk 10 Şair”
Yöneten: Mustafa Işık
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

17.15-18.15
Söyleşi: “Neden / Çima?”
Konuşmacı: Roni War
Düzenleyen: Ava Yayınları

18.30-19.30
Söyleşi: “Ortadoğu’da Savaş ve Mülteciler Bağlamında ‘Radyonun İçindekiler’ Oyunu”
Konuşmacılar: Cenk Gündoğdu, Faris Kuseyri
Düzenleyen: İkaros Yayınları

 

23 Kasım Cuma 2012

Illüstrasyon Alanı
11.00-11.45
Masal Okuma-Canlandırma Atölyesi: “Masalcı Abla”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

14.00-15.00
Atölye çalışması: “Sözcüklerin Rengi, Rengin Mutluluğu”
Konuşmacı: Simla Sunay
Düzenleyen: DESEN

15.15-16.15 
Yaş grubu: 3-10 yaş
Drama Atölyesi: “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?”
Uygulayan: Sara Şahinkanat
Düzenleyen: Kır Çiçeği Yayınları

 

23 Kasım Cuma 2012

Interexpo Salonu

12.00-13.00
Panel: “Çocuk Edebiyatında Şiir”
Yöneten: Gülsüm Cengiz
Konuşmacılar: Arife Kalender, Necdet Neydim
Düzenleyen: TÜYAP

14.30-15.30
Söyleşi: “Bu Dünyada Nasıl ‘Yaşasın Çocuklar’?”
Konuşmacılar: Ahmet Aydın, Canan Efendigil Karatay, Yavuz Dizdar
Düzenleyen: Hayy Kitap

15.45-16.45
Söyleşi: “Demirtaş Ceyhun’da Edebiyatın Tarihe İzdüşümü”
Konuşmacılar: Yüksel Pazarkaya, Ozan Ceyhun, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı – Broy Yayınevi

17.00-18.00
Panel: “Küresel Saldırılar ve Ortadoğu”
Yöneten: Ali Işık
Konuşmacılar: Cemil Orkunoğlu, Ali Sirmen, Orhan Bursalı
Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı

 

23 Kasım Cuma 2012

Marmara Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Okuma ve Empati İlişkisi”
Konuşmacı: Miyase Sertbarut
Düzenleyen: TUDEM

12.00-13.00
Söyleşi: “Türkçe’yi Savunacak mıyız?”
Konuşmacı: Feyza Hepçilingirler
Düzenleyen: Everest Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Toparlak ve Gece Uyumayı Sevmeyen Çiçeğin Öyküsü”
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Sennur Sezer
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

14.30-15.30
Panel: “Çocuk Edebiyatının Yükselişi”
Yöneten: Doğan Hızlan
Konuşmacılar: Görkem Yeltan, Burcu Aktaş, Nazlı Eray, Yalvaç Ural
Düzenleyen: Doğan Egmont

15.45-16.45
Panel: “Editörler Platformu Tartışıyor: Editörlük Mesleği ve Sorunları Olarak”
Yöneten: Fahri Güllüoğlu
Konuşmacılar: Tanıl Bora, Müge Gürsoy Sökmen, İshak Reyna, Murat Yalçın
Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

17.00-18.00
Söyleşi: “Sanatta ve Edebiyatta Gerçekçilik Savaşı”
Konuşmacılar: Yılmaz Onay, Yeşim Dinçer
Düzenleyen: Yordam Kitap

18.15-19.15
Söyleşi: “Türkiye’de Telif Hakları ve Telif Hakları Ajansları “
Konuşmacılar: Özgür Emir, Atilla İzgi Turgut, Amy Spangler, Eda Çaça
Düzenleyen: Nemesis Kitap

 

23 Kasım Cuma 2012

Karadeniz Salonu

10.00-10.45
Söyleşi: “Çocuklar İçin Bilimkurgu”
Konuşmacı:  Melek Güngör
Düzenleyen: Altın Kitaplar

11.00-11.45
Okuma-Söyleşi: “Gülümseten Öyküler 10: Geçmişe Tırmanan Merdiven”
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.00-13.00
Bilgin Adalı Anısına…
“Bilgin Adalı ile Geçmiş Zamanlara Yolculuk”
Düzenleyen: Can Çocuk

13.15-14.15
Okuma-Söyleşi: “Şehla Gemi Kibele ve Acayip Bir Deniz Yolculuğu”
Konuşmacı: Müge İplikçi
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.45
Söyleşi: “Akademisyenlerin Gözüyle Gülten Dayıoğlu”
Yöneten: Gülçin Alpöge
Konuşmacılar:  Necdet Neydim,  Sedat Sever, Selahattin Dilidüzgün,
Düzenleyen: Altın Kitaplar

16.00-17.30
Panel: “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Denetlenmeli mi? “
Yöneten: Necdet Neydim
Konuşmacılar: Murat Batmankaya, Gökçe Ateş Aytuğ, Tülin Sadıkoğlu
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

17.45-19.00
Ödül Töreni: “Ahmet Necdet Şiir Ödülü “
Konuşmacılar: Aslı Durak, Leyla Şahin
Düzenleyen: Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği

19.15- 20.00
Panel: “Kapital’in Planı”
Yöneten: Mehmet Akkaya
Konuşmacı: Yener Orkunoğlu
Düzenleyen: Kitapsan- Etik Kare Yayınları

 

23 Kasım Cuma 2012

Büyükada Salonu

11.00-11.45
Söyleşi: “Canımızı En Çok Ne Yakar?”
Konuşmacı: Tülin Kozikoğlu, Yıldıray Karakiya, Sedat Girgin, Burcu Ünsal
Düzenleyen: Redhouse Yayınevi

12.00-13.00
Panel: “Ben Böyle Bilmiyordum, Çocuğa Okuma Sevgisi Nasıl Verilir ?”
Konuşmacı: Filiz Tosyalı
Düzenleyen: Bu Yayınevi, Kazasker Lions

13.15-14.15
Söyleşi: “Sakar Cadı Vini Nasıl Doğdu?”
Konuşmacı: Korky Paul
Düzenleyen: İş Kültür Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Çocuk Edebiyatı, Türkçe ve Felsefe Üzerine”
Konuşmacılar: Betül Çotuksöken, Oya Adalı, Yusuf Çotuksöken
Düzenleyen: Toroslu Kitaplığı

15.45-16.45
Söyleşi: “Günümüz Edebiyatında Şiir ve Şair Üzerine”
Konuşmacılar: Mehmet Sabri Kılıç, Hasan Hüseyin Yalvaç
Düzenleyen: Göl Kitap

17.00-18.00
Panel: “Bilgisayar Çağında Çocuk ve Gençlik Edebiyatı”
Konuşmacılar: Nur İçözü, Ayla Çınaroğlu, Gülsüm Cengiz
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

18.15-19.15
Söyleşi: “Günümüzün Genç Şairleri ve Şiir Verimleri”
Konuşmacılar: Şeref Bilsel, Özcan Erdoğan, Didem Gülçin Erdem, Cenk Gündoğdu, Nilay Özer, Şükrü Sever, Gonca Özmen, Zeynep Köylü, Baki Ayhan T., Gökhan Arslan, Engin Özmen, Betül Dünder
Düzenleyen: İkaros Yayınları

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Illüstrasyon Alanı

12.45-13.45
Atölye çalışması: “Origami Atölyesi”
Uygulayan: Nazan Tacer
Düzenleyen: TUDEM

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Interexpo Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: “Balbay Özgürlüğü Öğretiyor”
Konuşmacı: Sanatçı ve Aydınların Katılımıyla
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitap

12.00-12.45
Söyleşi: “Yunus Emre Divanından Gönül Bahçesine”
Konuşmacı: Faruk Dilaver
Düzenleyen: Destek Yayınları

13.00-14.00
Söyleşi: “Cumhuriyet’in İlk Yüzyılı”
Konuşmacı: İlber Ortaylı
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi: “İstanbul’un Renklerini Yaşamak”
Konuşmacılar: Mario Levi, Sema Kaygusuz, Karin Karakaşlı
Düzenleyen: Doğan Kitap

16.00-17.00
Söyleşi: “Atatürk’ün Akıllı Projeleri”
Konuşmacı: Sinan Meydan
Düzenleyen: İnkılâp Kitabevi

17.15-18.15
Söyleşi: “Afili Filintalar”
Konuşmacı: Alper Canıgüz, Emrah Serbes, Murat Menteş
Düzenleyen: April Yayıncılık

18.30-19.30
Söyleşi: “Türkiye’de Fantastik Edebiyatın Gelişimi”
Yöneten: Aşkın Güngör
Konuşmacılar: Nazlı Eray, Hakan Bıçakcı, Doğu Yücel, Gülşah Elikbank, Erbuğ Kaya
Düzenleyen: FABİSAD

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Marmara Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Türkiye’de Muhafazakârlığın Değişen Yüzü”
Konuşmacı: Mustafa Akyol
Düzenleyen: Nesil Yayınları

13.15-14.15
#budevirdeedebiyatın@genclerlearasinasil!
Konuşmacılar: Levent Erden, Aslı Tohumcu
Düzenleyen: ON8

15.00-16.00
Söyleşi: “Keşke…ler ve İyi…ler”
Konuşmacı: İpek Ongun
Düzenleyen: Alfa Yayınları

16.15-17.15
Söyleşi: “Vatan Yahut Silivri”
Konuşmacı: Müyesser Yıldız
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

17.30-18.30
Söyleşi: “Avrupa’da Kriz ve Sol”
Konuşmacılar: Haluk Yurtsever, Güray Öz
Düzenleyen: Yordam Kitap

18.45-19.30
Ödül Töreni: “Varlık Dergisi Yaşar Nabi Gençlik Ödülleri Töreni”
Düzenleyen: Varlık Yayınları

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Karadeniz Salonu

12.00-13.00
Panel: “Cumhuriyet Kitap Eki’nde Çocuklarla 16 Yıl”
Yöneten: Turhan Günay
Konuşmacılar:  Gülten Dayıoğlu, Mavisel Yener, Nilay Yılmaz, Nevin Metin
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

13.15-14.15
Söyleşi: “Gençlerle Edebiyat Üzerine”
Konuşmacı:  Aybüke Bulut, Buse Kurtar, Nafizcan Önder, İdil Zeynep Alemdar
Düzenleyen: ÇGYD

14.30-15.30
Söyleşi: “Bir Yaşamış, Bir Yazmış Gülten Dayıoğlu”
Konuşmacılar: Gülten Dayıoğlu, Faruk Şüyün
Düzenleyen: TÜYAP

15.45-16.45
Söyleşi-Dinleti: “Ule Fılle Hoş Geldin”
Konuşmacı: Yervant Bostancı, Şeyhmus Diken
Düzenleyen: İletişim Yayınları

17.00-19.30
Açılış-Ödül Töreni: “Çağdaş Dünya Çocuk ve Gençlik Edebiyatı İstanbul Forumu Açılışı ve Gençlik Edebiyatı Fantastik Roman Yarışması Ödül Töreni”
Konuşmacılar: Marius Tukaj, Christina Raabe, Muammer Yıldız, Sedat Sever
Düzenleyen: Bu Yayınevi

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Büyükada Salonu

12.00-13.00
Panel: “Resmi Tarihler Kuşatmasında Dersim”
Yöneten: Serhat Halis
Konuşmacılar: Serhat Halis, Tuncay Şur
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi

13.15-14.15
Söyleşi: “Son Sefarad”
Konuşmacı: Beyazıt Akman
Düzenleyen: Epsilon Yayınevi

14.30-15.30
Söyleşi: “Yekta Kopan ile Söyleşi”
Konuşmacı: Yekta Kopan
Düzenleyen: Can Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Avro Krizi ve Avrupa Birliği’nin (AB) Geleceği”
Konuşmacı: Yüksel Pazarkaya
Düzenleyen: TÜYAP

17.00-18.00
Söyleşi: “Mihman”
Konuşmacı: Akif Kurtuluş
Düzenleyen: İletişim Yayınları

18.15-19.15
Şiir-Dinleti: “Barış İçin Şiirler”
Katılımcı Şairler: Aydın Şimşek, Özlem Sezer, Neriman Calap, Aydın Uysal, Hakan Keysan, Selami Karabulut,  Evrim Ocakçı, Gül Aydi, Ömer Faruk Hatipoğlu, Atilla Yaşrin
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Heybeliada Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Teknoloji ile Farklılaşan Görsel Okuma/ Günümüzde Değişen Çocuk Kitapları ve Çocuk Edebiyatı”
Konuşmacı: Yalvaç Ural
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Göbekli Tepe’den Yenikapı Kazılarına Türkiye’de Neolitik Dönem”
Konuşmacı: Nezih Başgelen
Düzenleyen: Arkeoloji ve Sanat Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Çocuklar ve Dans”
Konuşmacı: Tan Sağtürk
Düzenleyen: Doğan Egmont

15.45-16.45
Panel: “İsa Hanginiz?” – Şehir ve Taşra İkilemi Üzerine
Yöneten: İsmail Kılıçarslan
Konuşmacı: Selahattin Yusuf
Düzenleyen: Turkuvaz Kitap

17.00-18.00
Söyleşi: “Evrim mi Yaratılışçılık mı?”
Konuşmacılar: Asım Karaömerlioğlu, Aykut Kence, Ergi Deniz Özsoy, Levent Can Yılmaz
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

18.15-19.15
Panel: “Türkiye’de Gençlik ve Demokratik Siyaset”
Yöneten: Barbaros Dinçer
Konuşmacı: Yunus Emre
Düzenleyen: SODEV – Sosyal Demokrasi Vakfı

 

24 Kasım Cumartesi 2012

Kınalıada  Salonu

12.00-13.00
Panel: “Yansıma Dergisi’nin 40. Yılı  ve Tekin Sönmez, Kıyı Dergisi Dosyası”
Yöneten: Tekin Sönmez
Konuşmacılar: Veysel Batmaz, Gülsüm Cengiz, Necati Mert, Ahmet Özer,  Fethi Yılmaz,
Düzenleyen: Nis Medya

13.15-14.15
Panel: “Eğitimcilerin Gözüyle Gülten Dayıoğlu”
Yöneten: Nagihan Tetik
Konuşmacılar: Aysel Doğan, Ayşen Erdöl, Gürcan Sarak, Hüda Aliosman
Düzenleyen: Altın Kitaplar

14.30-15.30
Söyleşi: “Kağıt mı? İnternet mi? Ya da Ne Farkeder”
Konuşmacılar: Cem Erciyes, Altan Öymen ve Ezgi Başaran
Düzenleyen: Radikal Gazetesi

16.00-17.00
Söyleşi: “Marx’ın Kapital’inin Oluşumu”
Konuşmacı: Münevver Çelik
Düzenleyen: Otonom Yayıncılık

17.15- 18.30
Söyleşi: Nevzat Çelik’in 30. Şiir Yılı
Sunan: Altan Gördüm
Konuşmacılar: Ataol Behramoğlu, Orhan Alkaya, Namık Kuyumcu, Hakan Günday
Müzik: Uğur Karataş
Düzenleyen: TÜYAP

25 Kasım Pazar 2012

Illüstrasyon Alanı

10.30-11.30
Yaş grubu: 3-12 Yaş
Kitap atölyesi: “Haydi Resimli Kitap Yapalım!”
Uygulayan: Ayşe İnan Alican
Düzenleyen: Kır Çiçeği Yayınları

14.00-15.00
Atölye çalışması: “Karikatür Atölyesi”
Uygulayan: Hicabi Demirci
Düzenleyen: DESEN

 

25 Kasım Pazar 2012

Interexpo Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Osmanlı – İslam Dünyası İle İlişkileri”
Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu
Düzenleyen: Nesil Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Kadınlar Niçin Yazar?”
Konuşmacı: Sibel Eraslan
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi: “Veysel Karani”
Konuşmacı: Sinan Yağmur
Düzenleyen: Destek Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Ülkem ve Romanım”
Konuşmacı: Ahmet Ümit
Düzenleyen: Everest Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın.”
Konuşmacı: Nasuh Mahruki
Düzenleyen: Alfa Yayınları

 

25 Kasım Pazar 2012

Marmara Salonu
10.45-11.45
Söyleşi: Türkiye’de İfade Korkusu Var mı?
Konuşmacı: Fatih Portakal
Düzenleyen: Postiga Yayınları

12.00-13.00
Panel: “Basın, İfade ve Milli İrade Özgürlüğü”
Yöneten: Namık Kemal Boya
Yöneten: Orhan Bursalı, Birgül Ayman Güler
Düzenleyen: Cumhuriyet Okurları Topluluğu (CUMOK)

13.15-14.15
Söyleşi: “Az”
Konuşmacı: Hakan Günday
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.30-15.30
Söyleşi: “Milliyetçilikler”
Konuşmacı: Mümtaz’er Türköne
Düzenleyen: Nesil Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Birand Kitabı Üzerine”
Konuşmacılar: Can Dündar, Mehmet Ali Birand
Düzenleyen: Can Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: “Hayatınızda Mucizelere Yer Açın”
Konuşmacı: Nuray Sayarı
Düzenleyen: Destek Yayınları

 

25 Kasım Pazar 2012

Karadeniz Salonu
12.00-13.00
Panel: “Sanat ve Felsefe”
Yöneten: Murat Menteş
Konuşmacı: Dücane Cündioğlu
Düzenleyen: Alfa Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Genç Romanlar ve Genç Öyküler Üzerine…”
Konuşmacı: Tolga Gümüşay
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30
Söyleşi: “Yenilgi Diye Bir Şey Yoktur”
Konuşmacı: Albena Vidinova Simenova
Düzenleyen: OmegaYayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Şiirde Çocuk İzleri”
Konuşmacı: Haydar Ergülen
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

17.00-18.00
Söyleşi: “Çocukluk ve Şair”
Konuşmacılar: Leyla Şahin, Abdülkadir Budak, Salih Bolat
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

 

25 Kasım Pazar 2012

Büyükada Salonu

12.00-13.00
Söyleşi: “Sınır Tanımayan Şairler – Söz ve Anlam Kapıları”
Şairler: Nesrin Kültür Kiraz, Haydar Ergülen, Sezai Sarıoğlu
Düzenleyen: Kibele Yayınları

13.15-14-15
Söyleşi: “Uçurumun Kenarında Dış Politika”
Konuşmacı: Onur Öymen
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

14.30-15.30
Panel:  “Alevi Hareketi Ve Sosyalizm”
Yöneten: İsmail Hardal
Konuşmacılar: Gazi Eke, İsmail Hardal
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi

15.45-17.15
Söyleşi: “Ekonomist Yazar Arslan Başer Kafaoğlu Anma Programı”
Konuşmacılar: Türksen Başer Kafaoğlu, İzzettin Önder, Melih Boydak, Handan Koç
Düzenleyen: TÜYAP

17.30-18.30
Söyleşi: “Pozitif Gelişim ve Kendini Açmak”
Konuşmacı: Bünyamin Çetinkaya
Düzenleyen: Pegem Akademi

 

25 Kasım Pazar 2012

Heybeliada Salonu
12.00-13.00
Söyleşi: “Darbe Dönemlerinde Gençlik ve Edebiyat”
Konuşmacılar: Halim Demir, Bahrem Yıldız,  Vehbi Bardakçı, Cafer Yıldırım
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

13.15-14.15
Söyleşi: “Yaşamak için Yaşat”
Konuşmacı: Hayrettin Karaca
Düzenleyen: TEMA Vakfı

14.30-15.30
Söyleşi: “Arap Baharı Aldatmacası”
Konuşmacılar: Alper Birdal, Yiğit Günay
Düzenleyen: Yazılama Yayınevi

15.45-16.45
Panel: “Fantastik Gençlik Edebiyatı’nın Genç Okur Üzerine Etkileri”
Konuşmacılar: Aşkın Güngör, Doğu Yücel, Şebnem Pişkin, Arif Aydın
Düzenleyen: Bu Yayınevi

17.00-18.00
Söyleşi: “Emek Tarihi Çalışmaları ve TÜSTAV”
Konuşmacılar: Mete Tunçay, Yavuz Aslan
Düzenleyen: TÜSTAV

 

25 Kasım Pazar 2012

Kınalıada
12.00-13.00
Panel: “Toprak Acıkınca”
Yöneten: Seray Anıl
Konuşmacı: Erol Toy
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

13.15- 14.15
Söyleşi: “Kızılbaşlığın Toplumsal Tasarımı: Rıza Kenti”
Konuşmacı: Esat Korkmaz
Düzenleyen: E Yayınları

14.30- 15.30
Söyleşi: “Dil Tarih ve Kimlik/ Ziman Dîrok û Nasname”
Konuşmacı: Jan Dost
Düzenleyen: Avesta Yayınları

Tüyap Kitap Fuarı

Tagged with: , ,

Yorun Yazın

www.clicks-me.com